Ideje kako spriječiti da se mačke dosađuju

Ideje kako spriječiti da se mačke dosađuju

Mačke su općenito poznate kao neovisni kućni ljubimci. Za razliku od vlasnika pasa, primjerice, aktivnosti poput svakodnevnih šetnji ili dresure pasa nisu potrebne. No kao vlasnik mačke, ipak morate utvrditi imate li kućnu mačku ili mačku koja izlazi van. Jer dok vanjske mačke imaju priliku doživjeti velike (ili male) pustolovine na otvorenom, loviti miševe i trošiti energiju, kućne mačke uglavnom imaju ograničene mogućnosti za razonodu unutar svoja četiri zida. Imati više mačaka može pomoći (posebno ako su iz istog legla ili slične dobi), ali to samo po sebi nije dovoljno. Sastavili smo nekoliko savjeta kako zabaviti kućnu mačku i olakšati svakodnevni život i vama i vašoj ljubimici.

Neka "zarade" svoju hranu

Nije uvijek moguće više puta dnevno igrati se s mačkom – osobito ako ste zauzeti. Dobar način da ih svakodnevno zabavite je promjena načina hranjenja. Kućne mačke obično ne moraju mnogo činiti da bi dobile svoju dnevnu porciju hrane. Posuda puna omiljene mačje hrane dostupna im je dva do tri puta dnevno. Ako to usporedimo s prirodnim prehrambenim navikama mačaka, jasno je zašto se kod kuće mogu dosađivati. Jer mačke vole grickanje. One jedu i do 20 većih ili manjih obroka dnevno, koje moraju same uloviti. Sljedeći zalogaj može se pojaviti bilo kad, pa mačka mora biti budna i osjetila oštra da bi ulovila plijen.


Da biste zabavili svoju mačku kod kuće, savjetujemo da u budućnosti mora "raditi" za obrok, a ne da joj se svaki put samo servira. Prednosti su višestruke – mačka će biti mentalno angažirana, a neće biti ni ostataka hrane u posudi. Također ćete izbjeći probleme poput debljanja ili prosjačenja.


Postupak u kojem mačka mora raditi za hranu naziva se "aktivno hranjenje". Aktivnost se kombinira s hranjenjem. Vrsta aktivnosti, razina težine i vrsta hrane mogu varirati. Možete koristiti i mokru hranu ili komadiće sirovog mesa (ali ne sirovu svinjetinu), no suha hrana često je najbolji izbor jer se ne kvari (posebno kad je vruće ili ako hrana stoji duže vrijeme) i lako se poslužuje bez puno nereda.


Prednosti aktivnog hranjenja za mačke

  • Nema dosade
  • Poticanje inteligencije i upornosti
  • Izražavanje nagona za lov i igru
  • Smanjuje ili sprječava pretilost


Postoje mnogi načini kako mačku zaokupiti tijekom hranjenja. Možete uključiti njezine sklonosti i osjetila. Jer mačke vole:

  • loviti
  • nositi plijen u ustima
  • njuškati
  • grickati
  • vrebati
  • skakati na plijen


Možete koristiti pomagala iz trgovina za kućne ljubimce ili predmete iz kućanstva. Čak i jednostavne ideje, poput stavljanja suhe hrane u praznu rolu WC papira i zatvaranja krajeva, mogu zabaviti vašu mačku. No važno je znati da mačke često uče metodom pokušaja i pogreške. Stoga se preporučuje mijenjati aktivnosti i razinu težine. Ako želite saznati više o ovome i pronaći dodatne detalje o provođenju ideja, pročitajte članak o "Aktivnom hranjenju" u našem online vodiču. Tamo ćete naći sve dodatne informacije kako hranom zabaviti svoju mačku.


Igranje s mačkom

Mačke su vrlo neovisni sustanari koji radije slijede vlastiti ritam ili prespavaju veći dio dana. No, one su i društvene životinje koje žele biti blizu vas i družiti se. Osobito mlade mačke trebaju vašu pažnju, ali i starije vole društvo. Slobodno iskoristite zajedničko vrijeme za igru i poticanje kretanja. Preporučujemo da igračke nisu stalno dostupne, već ih vadite samo u vrijeme igre, kako se mačka ne bi zasitila.


Igre lova

Mačke su prirodni lovci i vole "loviti" čak i u stanu. Klasična i i dalje vrlo popularna igračka za kućne mačke je štap s mamcem. Na štap je pričvršćena uzica, a na njezinom kraju mogu biti razni dodaci – gumena loptica, plišani miš, perje itd. Zvečke ili šuškavi dodaci dodatno privlače pažnju. Brzo povlačenje preko poda privlači pažnju i budi lovački instinkt. Mačka se može šuljati, zastati, pa iznenada skočiti na plijen. Važno: nemojte ostavljati mačku samu s ovom igračkom – sigurno je spremite. Mačka se lako može zaplesti u uzicu, što može biti opasno.


Igra skrivača

Ne vole samo djeca igru skrivača – vole je i mačke. I to ne samo s drugim životinjama, već i s vama. Pokušajte – iznenadit će vas kako brzo vaša mačka shvati igru, a zabava je zajamčena. Nakon što se sakrijete, privucite pažnju zvukom. Ako vas mačka pronađe, možete je nagraditi poslasticom.
Igra bacanja

 

Igre s bacanjem
Kao što je već spomenuto, mačke u prirodi vole nositi plijen u ustima. Stoga nije čudno da im igra s igračkama za bacanje pričinjava veliko zadovoljstvo. Postoje posebne igračke koje mačka može nositi i s kojima se može naučiti da ih donese. Neke dolaze i sa zvukom, a neke bez.


Igračke za inteligenciju

Mačke su vrlo inteligentne životinje koje, osim fizičke, trebaju i mentalnu stimulaciju. Mačke koje nemaju mentalne izazove češće se razbole. Istovremeno, misaoni zadaci održavaju kućne mačke zaokupljenima i pomažu spriječiti probleme koje bi se moglo izbjeći i fizičkom aktivnošću.


Zašto je misaona aktivnost važna za mačke:

  • Sprječava dosadu
  • Potiče ravnotežu i smirenost
  • Zaokuplja ih tijekom dana
  • Potiče učenje kroz nove izazove
  • Sprječava ili smanjuje probleme poput obilježavanja prostora ili uništavanja namještaja

Igračke za inteligenciju možete pronaći u trgovinama za kućne ljubimce ili ih jednostavno napraviti kod kuće. Također ih možete kombinirati s hranjenjem.
Primjer: U kutiju za cipele stavite prazne role WC papira okomito. Ne trebate ih sve napuniti – stavite pokoji komadić suhe hrane u neke od njih. Cilj igre je da mačka ne samo pronađe hranu već i smisli kako doći do nje. Možete povećati težinu tako da gornji dio role malo stisnete, što će od mačke tražiti dodatnu domišljatost.

 

Samostalna igra: mačka se zabavlja sama

Vaša mačka bi se, osim zajedničke igre i aktivnog hranjenja, trebala znati zabaviti i sama. Prvo, zato što možda niste uvijek kod kuće, a drugo, jer nemate uvijek vremena. Možete joj ponuditi igračke prije nego počne grickati namještaj. Isto vrijedi i za igračke – mijenjajte ih i varirajte razinu težine kako biste spriječili dosadu.


Ako još nemate mačje drvo (penjalicu), preporučujemo da ga nabavite. Možete ga i povremeno prerasporediti – primjerice, promijeniti raspored elemenata za penjanje ili dodati viseće ležaljke.


Općenito, mačke su neovisne i znaju se zabaviti. No ipak je važno da im povremeno nudite aktivnosti i nove igračke – bilo kupljene, ručno izrađene ili iz kućanstva – koje će potaknuti njihova osjetila i zabaviti ih tijekom dana. To će vašu mačku učiniti sretnijom, uravnoteženijom i lakšom za život – bilo da živi sama s vama ili s drugim ljubimcima. Ne morate pokupovati sve dodatke iz trgovine za kućne ljubimce – mačke ne trebaju biti zaokupljene od jutra do večeri. Velik dio dana ionako provedu spavajući. Važno je samo da imaju dovoljno raznolikosti kako se ne bi dosađivale zatvorene između četiri zida.