
Kožne bolesti kod mačaka
Kožne bolesti kod mačaka
Mačke redovito ližu svoje krzno kako bi se očistile. Povremeno, ovo čišćenje prati i češanje. Međutim, ako se ovo ponašanje ponavlja vrlo često, to može upućivati na kožnu bolest kod mačke. Naravno, kožne bolesti mogu imati brojne druge simptome, a uzroci mogu biti različiti – od parazita, preko gljivičnih oboljenja, pa sve do alergija. Stoga, ako sumnjate na kožnu bolest, trebate odmah posjetiti svog veterinara. Neliječena kožna stanja kod mačaka mogu se pogoršati i uzrokovati trajne probleme s kožom ili druge zdravstvene poteškoće. Mačke su osjetljivije na stres od drugih životinja, pa psihološki razlozi također mogu potaknuti pretjerano lizanje, što dovodi do kožnih problema.
Uzroci kožnih bolesti kod mačaka
Kao što je već spomenuto, uzroci kožnih problema ili kožnih bolesti kod mačaka mogu biti različiti. Okidači poput parazita (npr. buhe, grinje i krpelji) mogu se relativno lako otkriti redovitom provjerom krzna. Druge uzroke, međutim, može dijagnosticirati samo veterinar.
Mogući uzroci kožnih bolesti kod mačaka:
- Paraziti (npr. buhe, grinje, krpelji itd.)
- Gljivične infekcije kože (npr. impetigo ili infekcije kvascima)
- Bakterijske infekcije
- Alergije na hranu
- Alergeni iz okoliša (poput peludi, prašine ili plijesni)
- Nepravilna prehrana ili pothranjenost
- Stres
- Nuspojave lijekova
Napomena: određene infekcije mogu se brzo proširiti na druge (četveronožne) članove kućanstva. Posebno treba obratiti pažnju na gljivične infekcije jer su one često prenosive sa životinja na ljude i time teže za liječenje.
Kako prepoznati kožnu bolest kod mačke?
Ovisno o uzroku, simptomi se mogu pojaviti sa zakašnjenjem. Stoga ne odgađajte posjet veterinaru jer ako se javi jedan ili više od sljedećih simptoma, problem možda traje već neko vrijeme.
Mogući simptomi kožnih bolesti kod mačaka:
- Iritacije kože (npr. kraste, oteklina ili crvenilo s pustulama)
- Pojačano češanje zbog svrbeža
- Intenzivno lizanje određenih dijelova tijela
- Promjena u izgledu dlake (raščupano krzno)
- Jako ispadanje dlake i ćelave mrlje
- Učestalo trljanje, kotrljanje ili grebanje
- Suha i perutava koža
- Ispucala koža
- Promjena mirisa tijela
- Otvorene rane koje cure ili krvare (povećan rizik od infekcije)
- Promjene u ponašanju (nervozno ili razdražljivo ponašanje)
Dijagnoza i liječenje
Redovita i temeljita provjera kože i krzna mačke pomaže u ranom otkrivanju kožnih problema. Paraziti poput buha i krpelja mogu se, uz malo vježbe, lako uočiti. Ipak, ne može se sve vidjeti golim okom, pa u slučaju pojave jednog ili više navedenih simptoma svakako posjetite veterinara.
Veterinar može primijeniti dijagnostičke metode kao što su: bris kože, struganje kože, biopsija ili analiza uzorka krzna. Krvne pretrage mogu otkriti metaboličke poremećaje ili infekcije, a testovi na alergije pomoći će ako se sumnja na alergene iz okoliša. Uši, kao pomoćni kožni organ, također se trebaju redovito pregledavati zbog mogućih nepravilnosti.
Važno: liječenje mora odrediti veterinar i treba ga se pridržavati. Kožne bolesti kod mačaka su, nažalost, često teške za dijagnosticirati, pa se ponekad provodi simptomatsko liječenje (kortikosteroidi, antibiotici). Po potrebi mogu se propisati i lijekovi protiv parazita ili gljivičnih infekcija, kao i posebni tretmani poput terapije laserom.
Dodatna ili kasnija njega kože prirodnim preparatima također može biti korisna – svakako uz konzultaciju s veterinarom.
Ako je uzrok kožnog problema alergija na hranu, može se provesti eliminacijska dijeta kako bi se otkrili uzročni sastojci. I promjena hrane, kao i svaki drugi tretman, mora biti pod veterinarskim nadzorom.
Prevencija: Što mogu učiniti kako bih spriječio kožne bolesti kod mačaka?
Redovito njegovanje krzna važno je za prevenciju kožnih bolesti. Iako se mačke same čiste, postoji niz razloga zašto im treba pomoći u njezi. O tome više možete saznati u našem stručnom vodiču o njezi krzna.
Tijekom njege, četkanjem možete detaljno pregledati krzno i kožu mačke, čime lakše uočavate ektoparazite (npr. buhe i krpelje) koje zatim veterinar može tretirati. Nakon infestacije buhama preporučuje se i tretman protiv crijevnih parazita jer buhe prenose trakavicu.
Ovisno o uvjetima u kojima mačka živi, može se preporučiti i preventivno sredstvo protiv parazita – uz savjet veterinara.
Promatrajte ponašanje mačke kako biste na vrijeme uočili promjene koje mogu ukazivati na zdravstvene probleme.
Jačanje kožne flore prirodnim preparatima također igra važnu ulogu u prevenciji kožnih bolesti. Zdrava prehrana bogata svježim mesom jača kožnu barijeru i smanjuje rizik od bolesti.
Koje kožne bolesti pogađaju mačke?
- Atopijski dermatitis
- Mačja akna
- Psihogena alopecija uzrokovana stresom
Alergijski dermatitis kod mačaka: Atopijski dermatitis
Tehnički pojam "atopijski dermatitis" označava alergijsku upalu kože kod mačaka. Glavni uzrok je genetska predispozicija koja dovodi do toga da imunološki sustav reagira na bezopasne tvari iz okoliša. Dob mačke pritom nije presudna.
Simptomi:
- Opći svrbež
- Intenzivno lizanje (osobito trbuh, unutarnja strana bedara, šape)
- Opadanje dlake
- Crvenilo, oteklina, rane
Dijagnoza može biti zahtjevna jer treba isključiti druge uzroke poput parazita i intolerancije na hranu. Nažalost, koža mačaka s dermatitisom često je dodatno inficirana gljivicama i bakterijama (sekundarna infekcija), pa veterinar obično propisuje antibiotike, antimikotike i kortikosteroide. Također se preporučuje zaštitni okovratnik ili poseban bodi kako bi se spriječilo lizanje.
Napomena: okovratnik nije pogodan za slobodne mačke zbog rizika od gušenja.
Akne kod mačaka: Mačja akna
Mačke mogu patiti i od akni. Iako ih izgled ne zabrinjava, miteseri i prištići mogu se inficirati i postati bolni. Najčešće se pojavljuju na bradi, rjeđe oko usta i nosa. Akna je obično bezopasna, ali može doći do sekundarnih infekcija.
Simptomi:
- Miteseri, prištići, pustule (najčešće na bradi)
- Trljanje glavom i češanje
- Osjetljivost na dodir
- Odbijanje hrane
- Umor
- Obrambeno ponašanje
Simptomi mogu upućivati i na druge bolesti (npr. grinje), pa dijagnozu mora postaviti veterinar.
Kožne bolesti uzrokovane stresom: Psihogena alopecija
Psihogena alopecija označava kompulzivno ponašanje – pretjerano lizanje, koje dovodi do gubitka dlake. Uzrok nije fizičke prirode, već psihološki – najčešće stres. Prije postavljanja dijagnoze, fizički uzroci se moraju isključiti.
Mogući okidači: preseljenje, novi član obitelji, sukobi s drugim životinjama, promjena hrane, dosada, usamljenost.
Simptomi:
- Intenzivno čišćenje
- Ćelave mrlje (trbuh, šape, bedra)
- Upalne, ranjive, vlažne ili krvareće mrlje
- Crvenilo i oteklina
Veterinar može tretirati simptome, ali ne i uzrok. Vi trebate identificirati i ukloniti stresor iz okoline. Veterinar vam može pomoći u traženju uzroka.
Kako izgleda gljivična infekcija kod mačke?
Gljivične infekcije mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu. Teško ih je prepoznati jer su simptomi slični drugim kožnim bolestima. Spore koje prenose infekciju nevidljive su golim okom.
Simptomi:
- Ćelave mrlje (najčešće lice, uši, udovi)
- Suha ili masna koža
- Upala kandži
- Upala folikula dlake i/ili potkožnog masnog tkiva
- Dlake se lako iščupaju na rubovima promjene
Rizične skupine:
- Mačići
- Imunokompromitirane mačke
- Perzijske mačke (genetska predispozicija)
- Mačke u toplim, vlažnim krajevima
- Ulične mačke
- Mačke koje žive u grupi ili su u čestom kontaktu s drugim životinjama
Veterinar koristi posebnu lampu (Woodova lampa) te druge metode poput trihograma ili kulture gljivica za dijagnozu.
Kako izgleda šuga kod mačke?
Šugu uzrokuju grinje. Posebna vrsta grinja (šugarci) naseljava tijelo mačke – počinju od glave, polažu jaja i ukopavaju se pod kožu.
Prvi simptomi (najčešće na glavi):
- Gubitak dlake (vrat, glava, uši)
- Intenzivno češanje
- Žućkasto-sive kraste koje se ljušte
- Upala kože
- Treskanje glavom
- Naginjanje glave i spuštanje ušiju
- Tamnjenje kože ušiju
- Neugodan miris
- Rane i kraste između prstiju
Šuga je vrlo zarazna – ne pogađa samo ulične mačke. Ako sumnjate na šugu, odmah se obratite veterinaru.